Усний переклад «важких» ораторів

14.06.2019 Цікаве

Доповідач з виразної дикцією, помірним темпом мови і зрозумілими мовними конструкціями — мрія будь-якого усного перекладача.

Але мрії збуваються не завжди. Практично кожен оратор має свою мовну специфіку та особливості темпераменту, під які перекладач змушений підлаштовуватися. Іноді це не викликає труднощів, і вже через пару хвилин перекладу виступаючий і перекладач стають злагодженою командою, але в деяких ситуаціях перекладачеві доводиться неабияк попітніти, перш ніж переклад перестане приносити дискомфорт йому самому і слухачам.

Основна проблема, з якою перекладачам доводиться стикатися — це занадто високий темп мови виступаючого. Особливо гостро ця проблема стоїть при синхронному перекладі, коли перекладати доводиться не під час спеціально відведеної для цього паузи, а паралельно з промовою оратора. Ризики очевидні: частина інформації (іноді ключова), або не сприймається перекладачем взагалі, або не відтворюється при перекладі через брак часу. Крім того, перекладач сам змушений прискорювати темп своєї промови, ускладнюючи сприйняття перекладу публікою.

Щоб уникнути цієї проблеми, краще заздалегідь попередити виступаючого про те, що він повинен утримувати темп мови в розумних межах і взагалі пам’ятати, що його мова повинна бути «придатна» для перекладу. І все ж потрібно розуміти, що оратор вирішує свої завдання і вкрай рідко піклується про комфорт перекладача. Перекладач, в свою чергу, повинен дотримуватися наступних правил при роботі з «важким» оратором:

  1. Краще поганий переклад, ніж гробова тиша. Можна перекласти основну інформацію, а другорядні факти або незрозумілі формулювання опустити, замінивши їх нейтральними фразами, що не несуть особливого смислового навантаження. Також допустимо не перекладати цифри, дати, власні імена, якщо їх фіксування вимагає занадто багато часу. Добре, якщо записувати числа і імена зможе другий перекладач.
  2. Не потрібно підбирати еквіваленти фразеологізмам і стилістично забарвленим фразам. Це відніме дорогоцінні секунди, до того ж, навряд чи хтось із аудиторії оцінить подібні старання. А ось «ляпи» і кострубаті формулювання напевно звернуть на себе увагу.
  3. Не можна видавати свою невпевненість. В якому б стресі не знаходився перекладач від темпу або сумбурності мови оратора, він повинен перекладати спокійно, голосно, витримуючи смислові паузи між пропозиціями. Це нівелює можливі недоліки його перекладу, а ось тремтячий голос і плутане бурмотіння змусять слухачів сумніватися в достовірності перекладеної мови.
  4. Не можна допускати явних самовиправлень. Не потрібно перекладати заново свій неправильний переклад. Краще вплести відповідні доповнення та виправлення в наступні фрази.
  5. Слід зберігати логічність мови. Навіть якщо оратор непослідовний і збивається, перекладач повинен тримати логічну лінію мови до кінця. Одне висловлювання повинно логічно виникати з іншого, розпочаті фрази слід завершувати. Якщо перекладач сам перестане тримати логіку мови під контролем і розуміти сенс висловлювань, публіка, найімовірніше, втратить довіру до перекладу, а не до оратора.

Навику перекладу «важких» ораторів складно навчити у ВНЗ. Звичайно чим більше практичного досвіду має перекладач, тим успішніше він справляється з форс-мажорними обставинами перекладу. Тому щоб відчувати себе впевнено при роботі з будь-яким виступаючим, перекладачеві слід «загартовувати» свою стресостійкість і тренувати навички стресового перекладу на практиці.