Кому під силу технічний переклад?

28.10.2019 Цікаве

Головна особливість технічного перекладу — перекладені тексти повинні бути технічно коректні і зрозумілі технічним фахівцям, які будуть з ними працювати.

Ознайомившись з перекладом інструкції по збірці до холодильного обладнання, наприклад, фахівець повинен отримати чітке, однозначне уявлення про те, як це обладнання зібрати: прочитав і зібрав. Неграмотний переклад може і не містити грубих фактичних помилок, але змушує ламати голову, що ж малося на увазі.

Сформулюємо вимоги до якісного (іншими словами, інженерно-грамотного) технічного перекладу, щоб визначити, кому краще доручити переклад технічного тексту: інженеру чи лінгвістові.

Вимоги до технічного перекладу

1) Знання предметної сфери тексту. Парадокс: незважаючи на те, що лінгвісти, як ніхто інші, знають, що переклад не є механічною заміною лексичних одиниць однієї мови на одиниці іншої, це не заважає багатьом з них братися за послівний переклад тексту, зміст якого вони не розуміють. Без знання предметної сфери неможлива точна передача сенсу.

Крім того, розуміння суті тексту допомагає розпізнати можливі помилки в оригіналі, які зустрічаються не так рідко. Все частіше на переклад віддається документація, перекладена з іншої мови або складена людьми, які або погано знають мову, або не володіють предметом. Такі тексти можуть містити лексичні помилки або настільки дивні формулювання, що залишається лише здогадуватися, що малося на увазі. Грамотний перекладач-«технар» за рахунок своїх знань (і за сприяння замовника) докопається до суті, лінгвіст же не виявить «підміни» і переведе все «як є», і помилки «підуть гуляти» далі з одного тексту в інший.

2) Вміння вибрати коректний переклад термінів. Технічні терміни часто багатозначні, і без розуміння їх контексту точний переклад неможливий. Отримати уявлення про все різноманіття варіантів перекладу можна і за словниками, а підібрати підходящий можна тільки розуміючи сенс конкретного тексту. Особливо це актуально для усного технічного перекладу, де вибирати формулювання треба дуже швидко.

Інша складність, знайома не тільки технічним перекладачам — відсутність термінів-аналогів в мові перекладу. Термінологія однієї мови часто не встигає за термінологією іншої. Найкраще обговорювати з замовником подібні складні випадки, щоб підібрати такий «саморобний» термін або його розшифровку, який буде зрозумілий кінцевому споживачу технічної документації.

Ще один нюанс: важливо, щоб всі переклади термінів схвалював замовник. Не кожен клієнт надає свої глосарії, але якщо замовник не дав ніяких вказівок щодо переведення термінів, це не означає, що для нього це питання непринципове. Часто клієнт навіть не здогадується, що варіантів перекладу може бути декілька (і всі мають право на існування). Хороший перекладач або агентство відразу обговорює це питання. Найкраще рішення — у співпраці з технічними фахівцями замовника створити термінологічну базу, яка потім буде використовуватися в роботі.

3) Знання узусу технічної документації — практики сформованого слововживання в конкретній сфері. Узус ширший, ніж окремі слова-терміни. Інструкції мають свій узус, стандарти — свій і так далі. Наприклад, щоб перевести для журналу наукову статтю по петрофізиці з російської на англійську потрібно бути знайомим з мовою наукових технічних статей — і в англійській, і в російській мові.

4) Вміння читати креслення. По-перше, написи на них теж треба перекладати, по-друге, знаючому перекладачеві креслення і схеми тільки допомагають розуміти зміст тексту і підбирати потрібні формулювання.

5) Впевнене знання іноземної мови і рідної. Ці, здавалося б, очевидні складові грамотного перекладу якраз і є найвразливішим місцем «технарів». На жаль, далеко не всі інженери можуть викладати свої думки зв’язно (особливо письмово) навіть на рідній мові, не кажучи вже про знання нюансів іноземної мови. Через недостатнє володіння іноземною мовою можна допустити смислові неточності, а граматичні та інші помилки в рідній мові дуже ускладнюють розуміння тексту, навіть якщо з точки зору точності перекладу все правильно. В цьому відношенні лінгвісти мають перевагу: серед них частіше зустрічаються перекладачі, які на хорошому рівні володіють рідною та іноземною мовою.

6) Володіння програмами верстки та дизайну. Технічні тексти рідко обходяться без схем, креслень, зображень. Замовнику ж часто потрібне не просто акуратне оформлення, а верстка 1: 1. Перекладачеві, що співпрацює з агентством, не обов’язково володіти цими навичками. В бюро перекладів цю роботу можуть виконувати окремі фахівці — дизайнери, верстальники. У будь-якому випадку оплачується верстка окремо: це інший вид робіт, що вимагає особливих навичок. Крім того, солідні агентства пропонують також видавничі послуги: друк, брошурування і так далі.

Хто ж кращий: інженер чи лінгвіст?

Важливе уточнення: коли говорять про технічну грамотність перекладача, часто питання зводиться до наявності диплома про інженерну освіту. Але, по-перше, «корочка» ще не обов’язково означає засвоєні знання, по-друге, перекладач без технічної освіти може отримати знання на практиці, попрацювавши на виробництві, наприклад. У будь-якому випадку для грамотного перекладу потрібне розуміння предметної сфери, незалежно від наявності диплома інженера.

Здавалося б рішення очевидне: інженер-лінгвіст в одній особі (технічно підкований лінгвіст або лінгвістично грамотний інженер) — мрія і замовника, і агентства перекладів.

Але грамотних перекладачів-«технарів» на ринку в рази менше: інженери, які добре володіють іноземною мовою і вміють викладати свої думки, легко знайдуть собі іншу, більш високооплачувану роботу. У перекладачі йдуть в основному лінгвісти. А потреба в технічних перекладачах дуже висока.

Додайте до цього те, що жоден технічний перекладач не може бути універсальним. Поняття «технічний переклад» об’єднує велику кількість галузей, в кожній з яких можна виділити більш вузькі області. Окрема людина просто не може володіти всіма цими сферами. Тому якщо перекладач-фрілансер з електротехнічною освітою береться за будь-які технічні тексти від авіації до прокладки тунелів, він не сильно далеко пішов від лінгвіста, який нічого не розуміє в техніці, але виконує технічні переклади.

Відповідальний технічний перекладач виконує переклади в одній або декількох областях, в яких відчуває себе впевнено. Гарне бюро перекладів набирає базу таких перекладачів, щоб покрити свої потреби в різних сферах. Через дефіцит якісних кадрів цей набір триває постійно.

Тому агентствам перекладів доводиться використовувати гібридні форми. Часто переклад технічного тексту віддається фахівцеві в цій предметній області, що знає іноземну мову. Потім його переклад відточує редактор-лінгвіст. Інший різновид: лінгвіст перекладає (за словниками, довідниками), а потім його текст віддається на перевірку технічному фахівцеві. Другий варіант гірший, тому що є велика ймовірність, що після «технічного цензу» багато доведеться перекладати заново.